Kaufland România demarează o campanie specială de reciclare, prin care clienții care returnează sticle și alte ambalaje marcate cu simbolul Sistemului Garanție-Returnare (SGR) vor primi o sumă dublă față de cea obișnuită. Astfel, în loc de 50 de bani, fiecare ambalaj reciclat va fi răsplătit cu 1 leu.
Campania se desfășoară în intervalul 24-30 iunie 2026 și vizează utilizatorii aparatelor de colectare din magazinele Kaufland, care pot returna diverse recipiente ce fac parte din sistemul SGR. Clienții primesc un tichet valoric pentru fiecare ambalaj reciclat, pe care îl pot valorifica la casele de marcat prin scanarea Kaufland Card XTRA.
După scanare, se emite un cupon de reducere cu valoarea tichetului, care poate fi utilizat în perioada 15-28 iulie 2026 și are o valoare maximă de 50 de lei. Astfel, retailerul susține atât un comportament responsabil în materie de mediu, cât și fidelizarea clienților.
"Inițiativa reflectă angajamentul nostru continuu de a promova sustenabilitatea și colectarea selectivă a ambalajelor printre clienți", au declarat reprezentanții Kaufland România.
De la lansarea Sistemului Garanție-Returnare în 2021, Kaufland a instalat peste 600 de automate de colectare în toată țara, fiind singurul retailer cu două tipuri de infrastructuri dedicate reciclării: una pentru ambalajele cu garanție și alta pentru recipiente cosmetice sau de curățenie.
Kaufland este unul dintre cei mai mari retaileri din Europa, cu o rețea de peste 1.600 de magazine în opt țări, dintre care mai mult de 195 sunt în România. Lanțul de magazine numără peste 157.000 de angajați la nivel global.
Anterior, Kaufland a mai derulat o campanie de dublare a garanției pentru sticle, la începutul anului trecut, menținând astfel interesul pentru reciclare și protejarea mediului. Potrivit administratorului SGR, RetuRO, în ultimii doi ani și jumătate, românii au reciclat mai mult de 10 miliarde de ambalaje, echivalentul a aproximativ 700.000 de tone de sticle, PET-uri și doze de aluminiu.