Val de caniculă extremă în București și 35 de județe: temperaturi record și nopți tropicale până miercuri
Actualitate

Val de caniculă extremă în București și 35 de județe: temperaturi record și nopți tropicale până miercuri

🔗 PortalX 📖 3 min citire

Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o avertizare cod roșu de caniculă, valabilă din dimineața zilei de luni până miercuri, pentru București și 35 de județe din diverse regiuni ale țării. Se estimează temperaturi maxime ce se vor situa între 35 și 41 de grade Celsius, cu cele mai ridicate valori în zone precum Banat și Crișana.

Potrivit prognozei pentru perioada 29 iunie, ora 10:00, până pe 1 iulie, ora 10:00, regiuni precum Banat, Crișana, Maramureș, Transilvania, Moldova, Oltenia și jumătatea vestică a Munteniei vor fi afectate de un val de căldură extremă, cu disconfort termic intens. Indicele temperatură-umezeală (ITU) va depăși pragul critic de 80, accentuând senzația de arșiță. Nopțile vor fi tropicale, cu minime cuprinse între 17 și 25 de grade.

În același interval, pentru Dobrogea și jumătatea estică a Munteniei este valabil un cod portocaliu de caniculă. Aici, temperaturile maxime vor varia între 32 și 38 de grade, iar indicele temperatură-umezeală va atinge de asemenea valori critice, însoțite de nopți tropicale, cu minime între 20 și 24 de grade.

ANM a precizat că în după-amiaza și seara zilei de marți se va înregistra o creștere a instabilității atmosferice, în special în zonele de deal și de munte, ceea ce poate aduce fenomene de vreme schimbătoare.

Pe lângă avertizarea pentru perioada menționată, meteorologii au emis și un cod roșu de caniculă valabil duminică și luni pentru 16 județe din Crișana, Maramureș, Transilvania și nordul Moldovei. Temperaturile vor atinge valori între 35 și 40 de grade, iar disconfortul termic va fi accentuat. Județele vizate includ Arad, Bihor, Satu Mare, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Maramureș, Bistrița-Năsăud, Mureș, Sibiu, Harghita, Covasna, Brașov, Suceava și Botoșani.

În plus, un cod portocaliu de caniculă și disconfort termic va rămâne în vigoare până luni dimineața în Banat, Oltenia, cea mai mare parte a Munteniei și Moldovei, cu temperaturi ce vor oscila între 34 și 38 de grade.

De asemenea, un cod galben pentru vreme caldă va afecta Dobrogea și sud-estul Munteniei, unde valorile termice vor ajunge între 30 și 34 de grade Celsius, iar disconfortul termic va fi accentuat.

În contextul acestor condiții extreme, autoritățile recomandă populației să ia măsuri pentru prevenirea efectelor caniculei și să evite expunerea prelungită la soare, în special în orele de vârf.

Articole similare

Toate stirile →
← Inapoi la Stiri