Locuitorii din Ploiești care utilizează sistemul centralizat de termoficare primesc vești favorabile. Pe ordinea de zi a ședinței Consiliului Local programată pentru 30 iunie se află trei proiecte esențiale legate de funcționarea Termo Ploiești, inclusiv menținerea subvenției pentru energia termică folosită la încălzire și furnizarea apei calde.
Detalii despre proiectele de hotărâre
Ședința va avea loc la ora 11:00 și va aborda trei proiecte majore. Primul se referă la prelungirea contractului pentru delegarea serviciului de alimentare cu energie termică. Cel de-al doilea proiect propune aprobarea prețului energiei termice produse în cogenerare în CET Brazi, care va fi distribuită către consumatorii casnici și noncasnici. Al treilea proiect vizează menținerea subvenției acordate pentru apă caldă și căldură, oferind sprijin financiar consumatorilor.
Poziția primarului Mihai Polițeanu
Primarul Ploieștiului, Mihai Polițeanu, a explicat că aceste trei proiecte se referă la posibilitatea continuării acordării subvenției pentru încălzire și apă caldă. Având în vedere că s-a depășit plafonul de subvenție, a fost solicitat un punct de vedere din partea Consiliului Concurenței pentru clarificarea situației. "Prin prelungirea contractului cu Termo Ploiești putem menține acest sprijin, iar inițiativa a fost susținută de consilierii PSD", a declarat edilul, conform publicației locale Observatorul Prahovean.
De asemenea, administrația locală intenționează să păstreze actualul mecanism de sprijin financiar pentru populație, acordând subvenția din bugetul local al orașului.
Tariful gigacaloriei pentru sezonul rece 2026-2027
Referitor la costul gigacaloriei, proiectul de hotărâre prevede menținerea acestuia la nivelul de 350 lei pe gigacalorie, fără TVA, pentru perioada 1 iulie 2026 – 30 aprilie 2027. Astfel, locuitorii Ploieștiului vor beneficia de un preț stabil pentru energia termică în următorul sezon rece.