După ce a fost eliberată în luna iulie 2025, Elena Udrea a început să fie activă în mediul online și a ales să petreacă o vacanță pe litoralul românesc, în stațiunea Mamaia, împreună cu fiica sa, Eva. Într-o postare publicată pe pagina sa de Facebook, fosta ministră și-a exprimat nemulțumirea față de starea plajelor și modul în care este gestionat turismul pe litoral.
Deși mulți i-au recomandat să se relaxeze în Bulgaria, Udrea a preferat să sprijine turismul intern, însă a constatat că situația este gravă. Ea a descris plajele ca fiind prost gestionate, cu multe locații închise sau scoase la vânzare, accesul fiind dificil din cauza porțiunilor întinse de dune de nisip neamenajate, lăsate în stăpânirea păsărilor. Mai mult, fosta ministră a subliniat faptul că nu există facilități precum beach baruri sau toalete publice, acestea fiind interzise prin deciziile Ministerului Mediului.
„Plaja nu este o rezervație naturală pentru pescăruși, meduze și alge, ci un spațiu pentru turiști”, a comentat Udrea, acuzând autoritățile că nu se implică suficient și reproșând guvernului condus de Ilie Bolojan lipsa de responsabilitate în gestionarea turismului. Fosta ministră a acuzat deteriorarea turismului românesc, sugerând că dacă Nicolae Ceaușescu ar fi fost în viață, ar fi pedepsit sever conducătorii pentru această situație.
Mai mult, Udrea a redat discuția purtată cu proprietarul unei plaje care intenționează să se mute definitiv în Bulgaria, dacă lucrurile nu se îmbunătățesc, dar a încercat să-l încurajeze să aibă răbdare în speranța unei schimbări politice radicale.
Postarea sa s-a viralizat rapid, adunând peste 10.000 de aprecieri, aproape 3.000 de comentarii și sute de distribuiri în doar câteva ore. Cu toate acestea, mulți internauți i-au reamintit fostului ministru că și ea a făcut parte din guvernare și că situația litoralului a rămas neschimbată de-a lungul mai multor ani și mandate.
Criticile adresate de Elena Udrea au declanșat un val de dezbateri în spațiul public, în care s-au adus argumente legate de responsabilitatea autorităților anterioare și de problemele structurale ale turismului de pe litoralul românesc.