Pe 22 iunie 2026, începând cu ora 13:20, circulaţia trenurilor de metrou între staţiile 1 Mai şi Jiului a fost suspendată din cauza unei situaţii tehnice neprevăzute apărute în timpul lucrărilor de interconectare dintre Magistrala 4 şi viitoarea Magistrală 6, a anunţat Metrorex.
Reprezentanţii companiei au transmis că, în timpul desfăşurării acestor lucrări, a intervenit o problemă tehnică care este în prezent în curs de remediere pentru a putea relua circulaţia în condiţii de siguranţă.
În această perioadă, trenurile de metrou funcţionează pe două segmente separate: pe traseul Gara de Nord 2 - 1 Mai şi pe tronsonul Jiului - Străuleşti, circulând în regim dus-întors. Călătorii sunt informaţi prin sistemele de sonorizare din staţii cu privire la această situaţie temporară.
Metrorex precizează că serviciul va fi reluat imediat după încheierea lucrărilor de remediere, asigurându-se astfel continuitatea transportului public de calitate.