George Simion lansează un ultimatum pentru Adrian Veștea și cere clarificări de la Nicușor Dan înaintea votului de învestitură
Politica

George Simion lansează un ultimatum pentru Adrian Veștea și cere clarificări de la Nicușor Dan înaintea votului de învestitură

🔗 PortalX 📖 3 min citire

George Simion a afirmat luni, în cadrul unei conferințe de presă, că AUR se va opune învestirii Guvernului condus de Adrian Veștea, dacă acesta va ajunge să fie supus unui vot în Parlament luni seară. Liderul partidului a lansat o invitație publică către premierul desemnat să se prezinte la sediul AUR până la ora 20:00, solicitând totodată președintelui Nicușor Dan să ofere o declarație referitoare la necesitatea susținerii formațiunii sale și la eticheta de „extremism”.

Simion a precizat că toți cei 90 de parlamentari ai AUR au susținut moțiunea de cenzură inițiată de partidul său și că, în cazul în care va avea loc un vot pentru Guvernul Veștea, acesta nu va primi susținerea grupului parlamentar. Liderul a făcut un apel către premierul desemnat să retragă mandatul sau să amâne votul de învestitură, subliniind că cabinetul nu va beneficia de voturile necesare pentru a trece în Parlament. „Este evident că acest Guvern nu va avea sprijinul a 233 de parlamentari, deoarece nu există 233 de parlamentari fără coloană vertebrală”, a declarat acesta.

Ultimatum până la ora 20:00 pentru dialog

Deși anunță opoziție fermă, George Simion lasă deschisă o ultimă oportunitate de dialog cu premierul desemnat, însă sub condiția transparenței totale. El i-a cerut lui Adrian Veștea să vină la sediul AUR pentru a discuta planurile sale privind viitorul țării și a solicitat o poziție clară și oficială din partea lui Nicușor Dan cu privire la rolul voturilor AUR și la percepția asupra extremismului parlamentar.

„Îl aștept pe domnul Veștea până diseară, la ora 20:00, la sediul formațiunii noastre, pentru a vorbi despre ceea ce dorește să facă pentru România. De asemenea, îi cer lui Nicușor Dan să spună public dacă au nevoie de voturile AUR și să clarifice dacă parlamentarii noștri mai sunt considerați extremiști”, a mai spus liderul partidului.

Simion a subliniat că scopul principal al AUR este „reconcilierea națională” și eliminarea „falsei etichete de extremism” aplicate formațiunii sale. De asemenea, a asigurat că toate deciziile vor fi luate deschis, fără negocieri secrete sau birouri ascunse, punctual menționând: „Ne interesează ca România să se însănătoșească”.

Critici dure la adresa lui Ilie Bolojan

Pe lângă opoziția față de noul guvern, George Simion a lansat un atac dur la adresa actualului premier, Ilie Bolojan, catalogându-i activitatea drept „păguboasă” și cerându-i demisia imediată din funcție. Liderul AUR a reamintit faptul că toți parlamentarii partidului său au votat împotriva guvernării Bolojan, indicând astfel că aceasta nu mai se mai află la putere.

„AUR, prin cei 90 de parlamentari, a votat moțiunea de cenzură și Guvernul Bolojan nu mai este la putere”, a concluzionat Simion, transmitând un mesaj ferm pentru o resetare completă a scenei politice de la București.

Articole similare

Toate stirile →
← Inapoi la Stiri