Alina Gorghiu, propusă pentru funcția de vicepremier în cabinetul condus de Adrian Veștea, a declarat că va sesiza justiția în cazul în care va fi exclusă din Partidul Național Liberal, după expirarea ultimatumului impus de conducerea partidului privind demisia de onoare.
În cadrul Congresului Extraordinar de duminică de la Romexpo, Ilie Bolojan a cerut susținătorilor lui Adrian Veștea să își prezinte demisiile din partid, acordând un termen limită până luni, 22 iunie, ora 12:00. Printre cei vizați s-au aflat Alina Gorghiu, Lucian Bode, Rareș Bogdan și Adrian Veștea, acuzați de încălcări repetate ale regulamentului intern al partidului.
Pentru Gorghiu, plecarea din PNL nu reprezintă o opțiune. Într-o intervenție televizată, aceasta a subliniat: „Mă știți în partidul ăsta de zeci de ani și de aici n-am să plec eu”, precizând că a rămas fidelă ideii că partidele politice trebuie să fie instituții stabile, care să răspundă interesului public.
Vicepremierul desemnat a calificat amenințările cu excluderea drept „decizii lipsite de temei, contrare interesului general” și a anunțat că va contesta procedural demersurile în instanță. Ea a mai afirmat că excluderea nu este altceva decât o manifestare a slăbiciunii actualei conduceri a PNL.
Referitor la candidatura lui Adrian Veștea pentru funcția de premier, Gorghiu a ținut să precizeze că această propunere nu trebuie interpretată ca o sfidare față de partid sau cetățeni, ci ca o soluție serioasă pentru redresarea scenei politice.
Declarațiile Alinei Gorghiu coincid cu ziua în care Parlamentul urmează să voteze învestirea Guvernului Veștea. Congresul PNL a adoptat două rezoluții importante, una vizând excluderea membrilor implicați în sprijinirea unui executiv format împreună cu PSD, iar cealaltă solicitând demisiile liderilor apropiați lui Veștea.
Termenul limită pentru retragerea lor a expirat fără ca aceștia să renunțe la funcții, iar partidul a început procedurile de excludere. Miniștrii nominalizați pentru noul guvern sunt audiați luni în Comisiile Parlamentare, iar votul final este programat în aceeași zi seara, la ora 21:30.
PSD a susținut cu unanimitate propunerea de guvernare alături de Veștea, condiționând sprijinul de adoptarea unor măsuri sociale importante, precum încetarea austerității, majorarea salariului minim și indexarea pensiilor. Guvernul propus va avea ca vicepremieri pe Marian Neacșu (PSD), Alina Gorghiu (PNL) și Diana Morar (independent).