Consiliul Local Brașov urmează să dezbată pe 26 iunie un proiect care vizează modificarea regulamentului privind utilizarea stațiilor publice de încărcare pentru vehicule electrice și hibride. Propunerea introduce sancțiuni mai dure pentru șoferii care ocupă în mod nejustificat locurile special amenajate.
Principala schimbare constă în impunerea unui termen maxim de 15 minute pentru eliberarea locului după ce bateria autovehiculului electric sau hibrid plug-in este complet încărcată. Depășirea acestui interval va fi considerată o abatere sancționabilă contravențional, având ca scop fluidizarea accesului la stațiile de încărcare în municipiu.
Noul regulament se adresează, de asemenea, și șoferilor de autoturisme convenționale pe benzină sau motorină care parchează în aceste locuri dedicate. Amenzile pentru ambele categorii de conducători auto vor fi între 1.000 și 2.000 de lei, iar Poliția Locală are dreptul să dispună și măsura complementară a ridicării autovehiculului staționat ilegal.
Abaterile vor fi constatate de agenții Poliției Locale, care vor monitoriza constant fluxul stațiilor de încărcare. Proiectul conține și situații excepționale în care ridicarea va fi exclusă, inclusiv când în vehicul se află persoane sau animale, când operațiunea ar putea deteriora mașina sau când există riscuri pentru echipamentele electrice din apropiere.
Odată adoptate de consilierii locali, noile reguli vor intra imediat în vigoare după publicarea oficială a hotărârii, consolidând astfel gestionarea infrastructurii publice pentru vehiculele electrice în Brașov.