Bianca Mei-Roşu și Iulian Chiriţă strălucesc la Europenele U21 de tenis de masă
Sport

Bianca Mei-Roşu și Iulian Chiriţă strălucesc la Europenele U21 de tenis de masă

🔗 PortalX 📖 2 min citire

Sportiva română Bianca Mei-Roşu a obţinut, duminică, titlul de campioană europeană la tenis de masă, categoria sub 21 de ani, după ce a dominat clar competiția la simplu feminin. Performanța sa a fost una remarcabilă, Bianca impunându-se cu autoritate încă din fazele preliminare.

În etapa grupelor, românca a înregistrat trei victorii clare cu scorul de 3-0, menținând apoi o serie impecabilă în a doua fază a grupelor, unde a câștigat toate cele trei meciuri cu 4-0. Pe tabloul eliminatoriu, Bianca a trecut în primul tur de daneza Mille Stoffregen, scor 4-2, iar în sferturi a dominat-o pe poloneza Natalia Bogdanowicz (4-0). În semifinale a învins-o pe o altă reprezentantă a Poloniei, Zuzanna Wielgos, tot cu 4-2.

Finala a adus o confruntare cu slovena Sara Tokic, unde Bianca Mei-Roşu s-a impus categoric, 4-1, adjudecându-și astfel medalia de aur și titlul continental.

Argint la dublu feminin pentru Bianca Mei-Roşu

Tot duminică, Bianca a mers până în finala probei de dublu feminin, împreună cu ucraineanca Veronika Matiunina. Cele două au pierdut la limită finala, cu scorul de 2-3, în fața perechii Alexandra Chiriacova (Moldova) / Sara Tokic (Slovenia), obținând astfel medaliile de argint.

Iulian Chiriţă campion european la dublu mixt

Performanțele românești au fost completate și de Iulian Chiriţă, care, alături de galeza Anna Hursey, a câștigat medalia de aur la dublu mixt. Cei doi au confirmat statutul de favoriți ai competiției, impunându-se în finala cuplului german Wim Verdonschot / Josephina Neumann, cu scorul de 3-1 (11-8, 11-5, 7-11, 11-9).

Acesta reprezintă primul titlu european obținut de Iulian Chiriţă la categoria U21, după ce în 2025 devenise vicecampion mondial la U19, tot în proba de dublu mixt, la turneul desfășurat în Cluj-Napoca.

Articole similare

Toate stirile →
← Inapoi la Stiri