Alexandru Rogobete acuză blocarea posturilor în sănătate de către Ilie Bolojan: peste 2.000 de medici tineri, afectați
Politica

Alexandru Rogobete acuză blocarea posturilor în sănătate de către Ilie Bolojan: peste 2.000 de medici tineri, afectați

🔗 PortalX 📖 2 min citire

Alexandru Rogobete, fost ministru al Sănătăţii din partea PSD, a lansat o critică dură la adresa premierului interimar Ilie Bolojan, acuzându-l că a blocat scoaterea la concurs a posturilor din spitale, în ciuda necesităţii acute de personal medical. Potrivit lui Rogobete, această măsură a transformat peste 2.000 de medici tineri, proaspăt specializaţi, în şomeri.

Într-o postare pe Facebook, fostul ministru a subliniat că în timpul mandatului său a semnat peste 2.000 de diplome de medic specialist, însă mulţi dintre aceştia nu au găsit locuri de muncă în sistemul public de sănătate. „În multe cazuri, aceşti specialişti au rămas şomeri”, a afirmat Rogobete.

El a acuzat refuzul lui Bolojan de a aproba înfiinţarea de posturi noi, chiar şi în condiţiile raportării unor lipsuri critice în spitale. „Blocarea posturilor a fost justificată printr-o aşa-zisă reformă”, a adăugat ironic fostul oficial.

Rogobete a descris situaţia dificilă cu care se confruntă spitalele, care aveau nevoie urgentă de medici pentru gărzi, dar care au rămas subdotate din cauza acestei decizii politice. „Pacienţii au cerut medici, colegii mei au cerut posturi. Eu mă aflam între aceste cerinţe, încercând să găsesc soluţii într-un context în care deciziile erau blocate. Aşa arată reforma?”, a întrebat retoric fostul ministru.

El a criticat, totodată, utilizarea termenului „reformă” ca un instrument de marketing politic fără impact real în sistemul sanitar. „Este doar un cuvânt folosit pentru comunicare, nu o politică publică cu efecte concrete”, a explicat Rogobete.

În încheiere, fostul ministru a adresat un apel către Ilie Bolojan, îndemnându-l să renunţe la această abordare şi să permită dezvoltarea sănătăţii în România prin fapte şi decizii reale, nu prin simple etichete politice. „Domnule Bolojan, opriţi-vă. Lăsaţi România să meargă înainte”, a concluzionat Alexandru Rogobete.

Articole similare

Toate stirile →
← Inapoi la Stiri