Simona Bucura-Oprescu preia conducerea Organizației de Femei PSD printr-un vot covârșitor
Politica

Simona Bucura-Oprescu preia conducerea Organizației de Femei PSD printr-un vot covârșitor

🔗 PortalX 📖 2 min citire

Simona Bucura-Oprescu, deputat și fost ministru al Muncii, a fost desemnată sâmbătă, 27 iunie 2026, noul președinte al Organizației de Femei a Partidului Social Democrat (OFSD). Alegerea sa a avut loc în cadrul unei conferințe organizate la Palatul Parlamentului și a fost susținută de majoritatea covârșitoare a membrilor prezenți, primind 443 voturi dintr-un total de 447 exprimate.

Moțiunea intitulată „România pe mâini bune”, singura propunere pentru această funcție, a fost aprobată fără nicio opoziție, doar patru delegate exprimându-se prin abținere. În discursul său, Bucura-Oprescu a spus că obiectivul său este ca fiecare membră să contribuie la consolidarea încrederii în PSD prin activitatea comună și să aducă un plus de valoare pentru cetățeni.

Înainte de vot, noua președintă a făcut remarci critice la adresa unor măsuri adoptate de fostul guvern din care a făcut parte și PSD, evidențiind inegalitățile dintre mediul rural și cel urban. Ea a subliniat faptul că doar 16% dintre absolvenții de studii superioare provin din zonele rurale, iar accesul tinerilor la învățământ superior este tot mai afectat de decizii precum tăierea burselor sau a transportului pentru studenți.

Simona Bucura-Oprescu a insistat asupra importanței dezvoltării unor politici publice care să reducă diferențele dintre aceste regiuni și să sprijine tinerii pentru a avea șanse egale la educație și o viață mai bună.

Articole similare

Toate stirile →
← Inapoi la Stiri