Rusia renunță la participarea la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Cluj, după interdicția primarului Boc pentru steag și imn
Sport

Rusia renunță la participarea la Cupa Mondială de Gimnastică Ritmică de la Cluj, după interdicția primarului Boc pentru steag și imn

🔗 PortalX 📖 2 min citire

Tensiunile politice au influențat din nou scena sportivă din România, după ce echipa națională de gimnastică ritmică a Rusiei a anunțat oficial retragerea de la Cupa Mondială Challenge 2026, găzduită la Cluj-Napoca în perioada 26-28 iunie. Decizia a fost transmisă prin intermediul agenției TASS, reprezentant oficial al Federației Ruse de Gimnastică (RGF), care a invocat „încălcări grave ale regulilor de competiție” de către organizatori.

Motivul precis al retragerii se leagă de o hotărâre a primarului municipiului Cluj-Napoca, Emil Boc, care a interzis arborarea drapelului Rusiei și intonarea imnului național în BT Arena, locul desfășurării competiției.

„Organizatorii ne-au informat verbal că drapelul naţional al Federaţiei Ruse nu va fi arborat în arenă şi că imnul naţional nu va fi intonat în cazul victoriilor gimnastelor ruse”, a declarat Linar Ginatullin, purtătorul de cuvânt al departamentului de gimnastică ritmică al RGF. El a subliniat că aceste măsuri contravin deciziei din luna mai a Comitetului Executiv al Federaţiei Internaţionale de Gimnastică (World Gymnastics), care a restabilit drepturile complete ale sportivei ruse.

Totodată, Ginatullin a precizat că această situație încalcă prevederile Cartei Federaţiei Mondiale de Gimnastică și ale Cartei Olimpice, menite să protejeze sportul de orice forme de presiune politică sau socială. Federația Rusă a anunțat că va urmări respectarea strictă a acestor norme și că va apela la toate căile juridice internaționale pentru a-și susține poziția.

Istoricul Cosmin Popa a salutat decizia primarului Emil Boc, afirmând că aceasta reprezintă un gest de „afront direct” la adresa președintelui Vladimir Putin. Popa a amintit că gimnastica ritmică are o importanță aparte în Rusia, fiind influențată de persoane apropiate conducătorului de la Kremlin, precum Alina Kabaeva.

Decizia de a ridica restricțiile pentru sportivii ruși a fost adoptată în 18 mai de Comitetul Executiv al Federaţiei Mondiale de Gimnastică, care le-a permis acestora să participe la competiții internaționale sub drapelul național. Aceeași abordare a fost susținută ulterior și de Federația Europeană de Gimnastică și de Comitetul Internațional Olimpic, în conformitate cu recomandările din decembrie 2025, care autorizează sportivii din Rusia și Belarus să concureze cu drapele și imnuri naționale, fie în competiții individuale sau de echipă.

Articole similare

Toate stirile →
← Inapoi la Stiri