Președintele României, Nicușor Dan, aflat în vizită oficială în Polonia, a discutat despre așteptările pe care le-a avut în momentul desemnării lui Eugen Tomac în funcția de premier. Șeful statului a subliniat că se aștepta la formarea unei majorități pentru această nominalizare, însă unele schimbări de opinie în rândul liderilor politici au făcut imposibilă trecerea guvernului.
Într-o declarație făcută joi, Nicușor Dan a confirmat că atunci când l-a desemnat pe Eugen Tomac, dar și pe domnul Veștea pentru funcția de premier, a pornit de la premisa că vor exista majorități parlamentare. „Am avut o așteptare rezonabilă, bazată pe discuții cu anumiți lideri politici, însă aceștia au schimbat opinia între timp”, a explicat președintele. Despre identitatea acestor lideri, șeful statului a evitat să ofere detalii suplimentare, preferând să păstreze formula deja folosită.
De asemenea, Nicușor Dan a atras atenția asupra importanței urgentei formării unui guvern funcțional, având în vedere termenul limită pentru accesarea fondurilor europene din PNRR, care expiră pe 31 august. „Este crucial să avem un guvern până marți, ținând cont că parlamentarii intră în vacanță începând cu această zi”, a precizat el, ca urmare a participării la Summitul Flancului Estic.
În privința negocierilor politice, președintele a declarat că există o disponibilitate exprimată public de către partide de a găsi o soluție, iar din declarațiile recent făcute pare să reiasă cel puțin o variantă viabilă. Nicușor Dan s-a arătat optimist în legătură cu responsabilitatea actorilor politici, așteptând ca, după două luni, aceștia să vină cu o propunere concretă de majoritate parlamentară.
Referitor la posibila nominalizare a unui singur candidat pentru funcția de premier, președintele a subliniat că își dorește o decizie clară din partea partidelor, exprimându-și speranța într-o soluție responsabilă și stabilă.
Într-un context mai larg, Nicușor Dan a abordat și tematica influenței „sistemului” asupra politicii românești, recunoscând importanța unei reforme echilibrate a mecanismelor actuale, evitând însă destabilizarea statului. El a evidențiat că, fiind acum șeful acestui sistem, prioritatea nu mai este distrugerea sa, ci calibrarea acestuia pentru a asigura stabilitatea și funcționarea eficientă a instituțiilor.
Președintele a răspuns totodată și controverselor apărute recent în spațiul public, după ce a fost surprins într-o întâlnire informală la Bruxelles alături de Lucian Pahonțu, șeful Serviciului de Protecție și Pază (SPP), oferind un prim punct de vedere oficial în această privință.