Senatorul Paul Stănescu, fost secretar general al PSD, a declarat recent că partidul său a făcut o greșeală strategică importantă prin refuzul colaborării cu Alianța pentru Unirea Românilor (AUR). Conform afirmațiilor sale, această izolare a reprezentat un obstacol major în formarea noului guvern și a tensionat negocierile politice din Parlament.
Stănescu a explicat că blocajul în constituirea Executivului și jocurile politice din culise au dus la situația actuală fără precedent, iar planul guvernamental condus de Adrian Veștea pare să fi fost compromis definitiv, neavând susținerea necesară în Legislativ.
Într-o declarație fermă, senatorul PSD a recunoscut că respingerea dialogului cu AUR a fost o „eroare strategică majoră”. În acest sens, el a propus o schimbare de tactică, susținând inițierea unui dialog formal cu Alianța, considerată a doua forță politică din Parlament, pentru a depăși criza politică în care se află România.
„PSD a greșit când a zis că nu vrea cu AUR. Trebuie să avem un Guvern”, a afirmat Paul Stănescu, subliniind nevoia imperativă de a depăși barierele ideologice în fața calculelor parlamentare.
Pe lângă această schimbare de abordare, Stănescu a sugerat și o nouă propunere pentru funcția de prim-ministru, indicându-l pe Sorin Grindeanu ca o variantă capabilă să asigure stabilitatea și să strângă majoritatea necesară pentru învestirea guvernului.
De remarcat este faptul că Guvernul condus de Adrian Veștea a eșuat la votul din Parlament, fără a obține sprijinul votanților, iar premierul desemnat a părăsit ședința încă înainte de încheierea numărătorii oficiale, recunoscând implicit înfrângerea.
Cu toate acestea, Adrian Veștea a anunțat că va continua negocierile directe cu liderul AUR, George Simion, reafirmându-și deschiderea spre dialog cu orice formațiune politică legitim votată de cetățeni, în încercarea de a pune capăt impasului politic actual.