Președintele Partidului Național Liberal (PNL), Ilie Bolojan, a adresat duminică seara, într-un interviu acordat Digi24, critici puternice la adresa premierului desemnat Adrian Veștea. Bolojan a afirmat că liderul PNL a fost ales de către președintele Nicușor Dan nu pentru competențe, ci fiind considerat „veriga slabă” din partid, ceea ce ar facilita anumite manevre politice la nivel înalt.
„Când vrei să spargi ceva trebuie să identifici punctul cel mai vulnerabil”, a explicat Bolojan, subliniind că această alegere reflectă „din păcate situația actuală” din cadrul formațiunii.
Pe lângă această critică, liderul liberal l-a reproșat dur lui Veștea și faptul că a acceptat nominalizarea fără susținerea clară a PNL și, totodată, pentru lipsa de respect față de partid, manifestată prin absența de la Congresul Extraordinar în cadrul căruia fusese inițial candidat.
În contextul crizei politice, Ilie Bolojan a propus formarea unui guvern minoritar ca soluție viabilă – fie un guvern de centru-stânga condus de PSD, fie o coaliție de centru-dreapta formată din PNL, USR și UDMR, pentru care există deja un acord de principiu între președinții celor trei partide.
De asemenea, Bolojan a susținut necesitatea semnării unui „pact național” pentru o perioadă de șase luni, menit să asigure susținerea politică pentru implementarea reformelor din PNRR și menținerea echilibrelor bugetare. El a avertizat că noul guvern trebuie să își asume răspunderea în Parlament până la jumătatea lunii iulie pentru proiectele blocate, miza fiind foarte mare, reprezentând zeci de miliarde de euro.
Referitor la colaborarea dintre Palatul Victoria și Cotroceni, Ilie Bolojan a recunoscut că, deși desemnarea lui Veștea fără consultarea PNL nu a fost un gest corect, relațiile interinstituționale au funcționat bine. „Nu este un act de fair-play și nu corespunde spiritului democrației parlamentare”, a adăugat liderul liberal.
Întrebat care ar fi opțiunea sa pentru funcția de premier într-un guvern minoritar de centru-dreapta, Bolojan a evitat să dezvăluie nume, motivând că este prea devreme pentru o astfel de discuție.
De asemenea, liderul PNL a cerut demisia membrilor săi care lucrează în secret contra partidului, calificând aceste acțiuni drept „puciuri” interne. El a punctat că, de-a lungul carierei sale de 30 de ani, a fost adesea în dezacord cu deciziile conducerii, dar și-a exprimat nemulțumirile doar în interiorul partidului, evitând jocurile politice distructive.
În ceea ce privește susținerea pentru un guvern tehnocrat, Bolojan a negat că ar fi promis vreodată președintelui Nicușor Dan votul PNL în acest sens. El a explicat că în timpul consultărilor a fost discutată ipoteza unui guvern tehnocrat, însă niciun participant nu a acceptat-o oficial. „Nu a existat o astfel de minciună și eu respect ceea ce spun”, a concluzionat liderul liberal.