Un cuplu de români a fost condamnat în Elveția, după ce autoritățile au descoperit că au obținut în mod fraudulos peste 310.000 de euro în indemnizații și alte beneficii sociale, informează publicația elvețiană Tagblatt. Cercetările au arătat că aceștia foloseau o metodă repetitivă pentru a-și atinge scopul, profitând de sistemul de asigurări de accident.
Metoda prin care funcționa schema
Cei doi se angajau prin agenții de muncă temporară, iar după o scurtă perioadă de lucru, declarau un accident de muncă. De cele mai multe ori susțineau că au suferit căzături, în special pe scări. Pe baza declarațiilor și certificatelor medicale, aceștia primeau concedii medicale și indemnizații pentru incapacitate temporară de muncă.
Atunci când medicii solicitau investigații suplimentare sau refuzau să prelungească concediul medical, cei doi schimbau doctorul, reluând astfel procesul și prelungind perioada indemnizată. Procurorii elvețieni spun că această practică a fost utilizată frecvent în intervalul iulie 2021 - iunie 2025.
Detalii despre implicarea fiecăruia
Bărbatul, în vârstă de 25 de ani, este acuzat de implicare în peste 120 de cazuri de fraudă, cu un prejudiciu estimat la mai mult de 183.000 de franci elvețieni (aproximativ 200.000 de euro). Schema era identică: angajare temporară, raportare rapidă a unui accident și solicitare de indemnizații pentru incapacitate de muncă.
Partenera acestuia, 28 de ani, ar fi cauzat un prejudiciu suplimentar de peste 85.000 de franci elvețieni (peste 90.000 de euro) prin fraudarea asigurărilor. Mai mult, femeia este acuzată că a efectuat comenzi de bunuri pe numele altor persoane, în valoare de circa 22.000 de franci, pe care apoi le ridica din cutiile poștale ale terților.
Descoperirea și urmările legale
Ancheta a început după ce Suva, instituția elvețiană responsabilă de asigurările pentru accidente, a sesizat modele suspecte printr-un sistem bazat pe inteligență artificială. Acesta a detectat repetiția profilului: angajare temporară urmată de un accident imediat declarat, concedii medicale succesive și schimbări frecvente de medic.
Procesele au scos la iveală o schemă sistematică și nu incidente izolate. Dosarul a fost judecat de Tribunalul Districtual din Wil, printr-o procedură simplificată ce a presupus un acord între procurori și inculpați privind pedepsele impuse.
Pedepse și măsuri complementare
Bărbatul a fost condamnat la trei ani de închisoare, din care zece luni cu executare, restul pedepselor fiind suspendate sub supraveghere. Având în vedere perioada petrecută deja în arest preventiv, după executarea pedepsei efective va fi expulzat imediat din Elveția.
Femeia a primit o sentință de 20 de luni cu suspendare. Ea a petrecut peste șapte luni în arest preventiv și va rămâne sub custodia autorităților până la expulzare. Instanța a decis ca ambii să fie deportați și să li se interzică intrarea în Elveția pentru următorii 12 ani.
În plus, cei doi trebuie să returneze prejudiciile cauzate și să acopere cheltuielile judiciare rezultate din proces. Potrivit surselor locale, expulzarea în România este programată pentru această săptămână.