Alexandra Stan, în vârstă de 37 de ani, se pregătește să devină mamă pentru prima oară, urmând să aducă pe lume o fetiță. Artista și partenerul ei, Ștefan Oprea, așteaptă cu emoție momentul nașterii, iar Alexandra a împărtășit recent gândurile și trăirile din această perioadă specială.
Într-un interviu acordat publicației Click, cântăreața a vorbit despre conștientizarea transformărilor ce vor urma și despre melancolia cu care privește sfârșitul acestei etape din viața sa. „Mă trezesc uneori noaptea și îmi imaginez scenarii legate de rutina alăptării și a grijii pentru copil, iar în același timp simt o melancolie profundă, deoarece această perioadă a fost cea mai frumoasă și specială din viața mea”, a mărturisit ea.
Alexandra a recunoscut că, din cauza anumitor circumstanțe, a fost nevoită să se izoleze în prima parte a sarcinii, ceea ce i-a permis să reflecteze asupra propriei vieți și să descopere o versiune a sa mai calmă, răbdătoare și încrezătoare, atât în Dumnezeu, cât și în propriul corp.
De asemenea, artista a descris sprijinul pe care îl primește din partea partenerului său, Ștefan, subliniind cât de importantă a fost prezența lui în aceste momente delicate. „Ștefan m-a echilibrat foarte mult și m-a făcut să fiu mai sigură pe mine. Chiar și când aveam impresia că lucrurile scapă de sub control, el era alături de mine, ajutându-mă să am încredere în tot procesul. Mi-a dovedit că are toate calitățile unui tată, iar asta m-a atras foarte mult la el”, a dezvăluit cântăreața.
Pregătirile pentru sosirea micuței Eva includ și ajutorul familiei. Alexandra a relatat că mama sa a fost alături încă de la început, inclusiv în alegerea lucrurilor pentru bebeluș, iar sora ei, care are o fetiță de doi ani și jumătate, a fost o sursă importantă de sfaturi pe tot parcursul sarcinii. În primele săptămâni după naștere, mama artistei va rămâne alături de ea, urmând ca apoi să decidă dacă va apela la o bonă. „Nu mă simt genul de mamă care să aibă bonă internă, cred că o bonă part-time va fi suficientă la început, dar vom vedea. Nu vreau să îmi creez așteptări prea mari”, a concluzionat Alexandra Stan.